مجله طلایی پارس

همه چیز در مورد همه چیز

ثبت و جستجوی ملک
ویدیو تلگرام

نکات اصلی و مهم در قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟ (بخش اول)

16 مرداد 1399

*دارندگان زمین و خانه های کلنگی مایل هستند تا در احداث ساختمان بر روی املاک خود با سازندگان مشارکت نمایند بدین شکل که مالک ملک خود را به عنوان آورده قرار می دهد و سازنده کلیه هزینه های ساخت را متقبل می شود. در تنظیم قراردادهای مشارکت در ساخت نکات ذیل را مورد توجه قراردهید

1.از حیث اصالت و صحت اسناد و همچنین سمت مالک موارد مذکور در معامله خانه یا زمین را باید رعایت کنید.

2.از حیث انتخاب سازنده به نکات ذیل توجه کنید:

اولا: سازندگان با تکیه بر توانایی های بالقوه و برنامه های مالی خود قراردادهای مشارکت را امضا می کنند و بسیار اتفتق می افتد که برنامه ای آنها به نتیجه های مورد نظر آنها نمی رسد و ادامه کار پروژه با مشکل مواجه می شود لذا ضمانت اجراهای لازم را پیش بینی کنید.

ثانیا: سازندگان برای شروع کافی است قرارداد را امضا نمایند و ممکن است که لازم نباشد وجهی هم در هنگام انعقاد قرارداد مبادله شود.

چه بسا اشخاصی به راحتی به امضا قراردادهای مشارکت تن داده و متعاقبا اجرای قرارداد را رها نمایند.اینجا مالک است که با مشکل جدی مواجه است چرا که باید اجرای تعهدات سازنده را از دادگاه بخواهد یا با توسل به شروط فسخ احتمالی موجود در قرارداد فسخ قرارداد را اعلام و تنفیذ آن را از دادگاه بخواهد.لذا لازم است که به مالک تذکر داده شود که توانایی های سازنده را بررسی و همچنین تضمینات کافی برای اجرای تعهدات سازنده اخذ شود.

ثالثا: از آنجا که پرداخت هزینه های ساخت به عهده سازنده می باشد سازنده برای کاهش هزینه های خود تلاش خواهد کرد و این تلاش منجر به پایین آمدن کیفیت و عدول از شرایط قرارداد و نارضایتی ونتیجتا بروز اختلاف خواهد شد.

(ادامه دارد...)

 

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top